Genel Manşet

OBEZİTE İLE MÜCADELEDE YENİ DÖNEM

1 Mart 2014 günü, Sardunya Fındıklı Restoran’da düzenlenen toplantıda görüş alışverişinde bulunmak ve platformun yol haritasını çizmek amacıyla bir araya gelen Platform üyeleri, görüşleriyle önemli katkılar sağladı ve yol haritası çizdi.

Platform Sözcüsü ve YESİDEF Genel Başkanı Hüseyin Bozdağ, “Biz yemek sanayicileri olarak yemek reçetelerimizde tuz, un, yağ ve şeker kullanımımızı yüzde 10 azaltarak, hem sağlıklı beslenmeye bir katkı yapmış hem de kalp-damar hastalıkları, tansiyon, diyabet gibi hastalıkların görülme oranlarında bir düşüş sağlayarak ülkemizin yıllık sağlık harcamalarını azaltacak bir katkı sunmayı hedefliyoruz. Şişmanlığın ve şeker hastalığının özelliklerde çocuklarda ve gençlerde önemli ölçüde artış göstermesinin geleceğimiz için büyük bir tehdit oluşturduğu düşüncesinden hareketle yola çıkan platformun yol haritasını belirlemek üzere siz değerli dostlarımız ile birlikte olmaktan büyük mutluluk ve onur duyuyoruz. Çocuklarımızı gıda mühendislerinin, diyetisyenlerin ve uzmanların kontrolünde hazırlanmış sağlıklı gıda ve yemeklerle buluşturacak ‘Yeni Neslin Beslenmesi’ adlı önemli bir proje hazırlıyoruz. Türkiye’de her yıl kalp, obezite, diyabet gibi hastalıklara 60 milyar TL harcanıyor. Bu bütçenin yüzde 20’si ile çocukların sağlıksız beslenme kaynaklı sağlık sorunlarının önüne geçebileceğiz” diye konuştu.

İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık İl Müdürlüğü, Milli Eğitim İl Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Odası, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği, Türkiye Gıda ve İçecek Dernekleri Federasyonu, Türkiye Gıda İşverenleri Sendikası, Gıda Mühendisleri Odası, SETBİR, ETBİR, PAKDER, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Haliç Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Arel Üniversitesi, Türkiye Diyetisyenler Derneği, TÜRES, Tüketici Örgütleri Federasyonu, Türkiye Perakendeciler Birliği, İstanbul Yemek Sanayicileri Derneği, Türkiye Aşçılar Federasyonu ve Gıda Güvenliği ve Hijyen Akademisi gibi çok sayıda sivil toplum kuruluşu ile bilim insanlarından oluşuyor.
Toplantı sonrası Yürütme Kurulu şu isimlerden oluştu:
Hüseyin Bozdağ (YESİDEF Temsilcisi) – Platform Sözcüsü
Sedat Zincirkıran (İYSAD Temsilcisi)
Turan Kuytak (İTO Temsilcisi)
Mehmet Çetin Duruk (TÜGİS-TGDF Temsilcisi)
Mehmet Umur (İSO Temsilcisi)
Fuat Engin (TÖF Temsilcisi)
Gurbet Altay (TPF Temsilcisi)
Sedat Kuru (GMO Temsilcisi)
Sema Kaya (Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Temsilcisi)
İsmet Aral (PAKDER Temsilcisi)
Namık Akçan (BEYAZDER Temsilcisi)
Arif Dede (Milli Eğitim Bakanlığı Temsilcisi)
Soydan Cengiz (ETÜDER Temsilcisi)
Salih Bekaroğlu (İBB Temsilcisi)
Burçay Yıldız (TÜMSİAD Temsilcisi)
Beraat Özçelik (İTÜ Temsilcisi)
Hikmet Boyacıoğlu (Okan Üniversitesi Temsilcisi)
Dr. Ahmet Türker (Özel Çerkezköy Hastanesi)
Dr. Bülent Çatıkkaş (Avcılar Devlet Hastanesi)
Serap Girgin Baykal (Haliç Üniversitesi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir