Genel

Özel Okul Yemek Fiyatlarına İsyan Etti, 4’te 1 Fiyat Önerdi

Türkiye Yemek Sanayicileri ve Dernekleri Federasyonu (YESİDEF) Başkanı Hüseyin Bozdağ, özel okullarda 5 ila 5,5 lira olması gereken yemek fiyatının 11 ila 19 liraya yükseldiğini söyledi. Bozdağ, okulların açılması öncesinde devlet okulları ve özel okullardaki yemek konusunda bilgiler verdi. Devlet okullarında özellikle kantincilerle ilgili sıkıntıların devam ettiğini anlatan Bozdağ, “Biz kantincilere karşı değiliz.

Kantincilerin yaptığı işe saygımız var. Ancak bakanlık tarafından onaylanmış, kabul edilmiş firmalardan yemeklerin alınması gerektiğini düşünüyoruz. Kantinci de orada olsun biz de olalım. Biz YESİDEF olarak diyoruz ki bu 19 liralık yemeği; bakanlığın, okul aile birliğinin, okul müdürünün il ve ilçe milli eğitim müdürünün kontrolünde 5 liraya yaparız. Tüm Türkiye için bunu söylüyoruz “ dedi.

Bazı kantincilerin işletme hakkını alıp yemek işini taşerona verdiğini öne süren Bozdağ, “Kantincinin altında alt taşeron olduğu zaman bu mutlaka yemek işi başka bir yerde ahbap çavuş ilişkisine dönüyor. Hangi tarz firmalara taşeron edildiğini biz bilmiyoruz ve kontrolünü de yapmıyoruz. Ama bunun kontrolünü il, ilçe milli eğitim müdürlüğü, okul müdürü ve okul aile birliği yapabiliyor. Öğrencilerimiz sağlıklı yemek konusunda doğru temayı bulamıyor” diye konuştu.

5 liranın altı da tehlikeli YESİDEF’in verilen yemeklerin makul fiyatlarda olmasını sağlamak için gayret gösterdiğini dile getiren Bozdağ, şunları söyledi: “Normal şartlarda 4 çeşitli bir öğrenci yemeğinin bakanlık tarafından onaylanmış şekliyle 1300 kalori olması gerek ve öğrencinin önüne ulaşması gereken bu yemeğin bedelinin de bize göre 5 ila 5.5 lirayı geçmemesi lazım. 5 liranın da altına inmemesi gerek. 3-3.5 liranın altındaki yemeklerin de sorgulanması gerek. Özellikle devlet okulları müdürlerinin, ilçe ve il milli eğitim müdürlerinin, mutlaka yemeklerini temin edeceklerse federasyonumuza bağlı ve Tarım Bakanlığı’na kayıtlı, bakanlık tarafından da onaylanmış, ruhsatları alınmış, kayıt altına alınmış, 3 bin 194 tane işletmelerden temin etmeleri gerek” dedi.

“Özel okullarda yemek fiyatı 11 ila 19 lira arasında”

Özel okullarda yemek fiyatının 5 ila 5.5 lira olması gerekirken 11 ila 19 liraya geldiğini söyleyen Bozdağ, “Veli okula gittiği zaman okul ücretinin dışında bin 700 ila 3 bin lira yıllık bir rakam daha karşısına çıkıyor. İlköğretimde mecburi bu yemek. 2011 yılında 162 gün eğitim görülmüş. 3 bin liraya göre bölersek 18.5-19 lira yemek fiyatı yapıyor. Bin 700 liraya göre 11 lira civarı yapıyor ki bu rakam da 20 okulda bir okulun almış olduğu yemek fiyatı. Ortalama yemek fiyatı 19 lira. Biz YESİDEF olarak diyoruz ki bu 19 liralık yemeği; Bakanlığın, okul aile birliğinin, okul müdürünün il ve ilçe milli eğitim müdürünün kontrolünde 5 liraya yaparız. Tüm Türkiye için bunu söylüyoruz” tespitlerinde bulundu.

Özel okullarda ders zili çalarlarken velinin cebindeki paranın da çalındığını ileri süren Bozdağ, şunları söyledi: “Özel Okullar Birliği verilerine göre Türkiye’de 2 bin 800 özel okul var. Bu okullarda 400 ila 420 bin arası öğrenci okuyor. 19 lira ile 5 lira yemek arasında 14 lira bir fark var. Bunu 162 günle çarpıp 420 binle çoğullaştırdığımızda 952 milyon 560 bin lira velinin cebinden haksız kazanç elde edildiğini görüyoruz. Babasını 5 liraya doyururken, öğrenciyi 4 katı fiyatla doyuruyoruz. Özel okullardaki yemek yetişkin insanların yemek maliyetinden yüzde 30 daha ucuz olduğunu düşünürsek bu yemek fiyatı neredeyse beş yıldızlı bir otelde yenilen yemek fiyatına geliyor. Bu ekonomik buhran içinde özel okullarda hiç mi insaf yoktur. Eğitimin yüzde 15 ila 20’si kadar yemek ücreti ödüyoruz.” Özel okullarla yaptıkları görüşmeler neticesinde okulların ısıtma soğutma, hizmetçi, güvenlikçi, öğretmen yemek maliyetlerinin öğrencilerden alınan bu yemek ücretlerinin içine giydirildiği bilgisini aktaran Bozdağ, “O zaman biz neden 10 bin ila 20 bin lira arasında bir fiyat veriyoruz. Öğrenci velisi özel okulda istihdam edilen özel güvenlikçinin, hizmetçinin okul personelinin ve öğretmenin yemek masrafını ödemek istemiyor. Sadece eğitim parasını ödemek istiyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir